Pégas Dovetail Progressive Coping Saw Blade, Blade Width 1.4 mm, 12-piece Set
€8.30 €6.97
per pack- Blade length 130 mm
- Blade thickness 0.42 mm
- Blade width 1.4 mm
- Content 12 piece(s)
- For material Hardwood
Description
The teeth point towards the centre of the saw blade and thus enable clean and tear-free starting of the cut. The optimised tooth spacing ensures perfect chip removal in addition to a smooth, fine cut.
Properties
| Blade length: | 130 mm |
|---|---|
| Blade thickness: | 0.42 mm |
| Blade width: | 1.4 mm |
| Content: | 12 piece(s) |
| For material: | Hardwood |
| Manufacturer No.: | PS90651 / 9R |
| Teeth per cm: | 5.2 |
| Type: | Coping saws / scroll saws |
| tpi: | 13 |
Properties
| Blade length: | 130 mm |
|---|---|
| Blade thickness: | 0.42 mm |
| Blade width: | 1.4 mm |
| Content: | 12 piece(s) |
| For material: | Hardwood |
| Manufacturer No.: | PS90651 / 9R |
| Teeth per cm: | 5.2 |
| Type: | Coping saws / scroll saws |
| tpi: | 13 |
Manufacturer
Pégas
High-quality saw blades made in Switzerland.
- Made from first-class carbon steel
- Heat-treated after setting the teeth, to provide optimum toughness and flexibility
- Perfect tooth alignment
- Suitable for manual use and in machines