Wood Jewel Small Knife
€36.00 €30.25
per piece(s)- Bevel Scandi
- Blade length 60 mm
- Blade structure Monosteel
- Blade thickness 2 mm
- Blade width 13 mm
Description
Properties
| Bevel: | Scandi |
|---|---|
| Blade length: | 60 mm |
| Blade structure: | Monosteel |
| Blade thickness: | 2 mm |
| Blade width: | 13 mm |
| Handle material: | Masur birch/reindeer horn |
| Hardness: | 58 HRC |
| Overall length: | 130 mm |
| Rustproof: | No |
| Scope of delivery: | Leather sheath |
| Steel cutting edge: | 80CrV2 |
| Weight: | 30 g |
Properties
| Bevel: | Scandi |
|---|---|
| Blade length: | 60 mm |
| Blade structure: | Monosteel |
| Blade thickness: | 2 mm |
| Blade width: | 13 mm |
| Handle material: | Masur birch/reindeer horn |
| Hardness: | 58 HRC |
| Overall length: | 130 mm |
| Rustproof: | No |
| Scope of delivery: | Leather sheath |
| Steel cutting edge: | 80CrV2 |
| Weight: | 30 g |
Similar items
Frequently bought together
Matching items
Manufacturer
Wood Jewel
Wood Jewel is a small, family-owned workshop based in Finland that has been producing traditional Finnish utility knives with an original look since 1986. The handles are made of natural materials such as Nordic masur birch and reindeer horn. All knives come with a sturdy leather sheath.
