ROTWILD »Sperber« Hunting Knife
€259.00 €217.65
per piece(s) % €289.00 €242.86 (10.38% saved) (You save €30.00)- Bevel Double bevel
- Blade length 100 mm
- Blade structure Monosteel
- Blade thickness 3.5 mm
- Blade width 26 mm
Description
* Steel analysis: C = 1.07 / Si = 0.4 / Mn = 0.4 / Co = 1.5 / Cr = 17 / Mo = 1.1 / V = 0.1 (in %)
Properties
| Bevel: | Double bevel |
|---|---|
| Blade length: | 100 mm |
| Blade structure: | Monosteel |
| Blade thickness: | 3.5 mm |
| Blade width: | 26 mm |
| Hand guard: | Yes |
| Handle material: | Staghorn |
| Hardness: | 61 HRC |
| Overall length: | 210 mm |
| Rustproof: | Yes |
| Scope of delivery: | Leather sheath |
| Steel cutting edge: | Böhler N695 |
| Weight: | 175 g |
Properties
| Bevel: | Double bevel |
|---|---|
| Blade length: | 100 mm |
| Blade structure: | Monosteel |
| Blade thickness: | 3.5 mm |
| Blade width: | 26 mm |
| Hand guard: | Yes |
| Handle material: | Staghorn |
| Hardness: | 61 HRC |
| Overall length: | 210 mm |
| Rustproof: | Yes |
| Scope of delivery: | Leather sheath |
| Steel cutting edge: | Böhler N695 |
| Weight: | 175 g |
Similar items
Frequently bought together
Matching items
Manufacturer
Otter
The Otter company was founded around 1840 in a small »Kotten« – a traditional water-powered grinding shop – near the Königsmühle at Solingen. It was named after the otters living on the banks there at that time. Even today, the pocket and fixed knives are carefully handcrafted in Solingen. The range includes knives for leisure, kitchen, garden and hunting, sold under the brand names Otter, Mercator and Rotwild.
