J-P Peltonen »Ranger Puukko« Hunting and Outdoor Knife, M07, Leather Sheath
€89.00 €74.79
per piece(s) % €99.00 €83.19 (10.1% saved) (You save €10.00)- Bevel Double bevel
- Blade length 115 mm
- Blade structure Monosteel
- Blade thickness 4 mm
- Blade width 25 mm
Description
Properties
| Bevel: | Double bevel |
|---|---|
| Blade length: | 115 mm |
| Blade structure: | Monosteel |
| Blade thickness: | 4 mm |
| Blade width: | 25 mm |
| Hand guard: | Yes |
| Handle material: | TPE, Thermoplastic Elastomers |
| Hardness: | 59 HRC |
| Overall length: | 240 mm |
| Rustproof: | No |
| Scope of delivery: | Leather sheath |
| Steel cutting edge: | 80CrV2 |
| Weight: | 180 g |
Properties
| Bevel: | Double bevel |
|---|---|
| Blade length: | 115 mm |
| Blade structure: | Monosteel |
| Blade thickness: | 4 mm |
| Blade width: | 25 mm |
| Hand guard: | Yes |
| Handle material: | TPE, Thermoplastic Elastomers |
| Hardness: | 59 HRC |
| Overall length: | 240 mm |
| Rustproof: | No |
| Scope of delivery: | Leather sheath |
| Steel cutting edge: | 80CrV2 |
| Weight: | 180 g |
Matching items
Manufacturer
Peltonen Knives
From the plains of the Middle East to the Finnish forests. Peltonen Knives was founded by Finnish military observer, Juha-Pekka Peltonen. The idea was born in the scorching heat of southern Lebanon and has since been adapted to the harsh conditions of the north. The »Ranger Puukko« was developed with functionality in mind, as a tool for professionals and a reliable companion for hunters and adventurers.
| Name: | Peltonen Knives |
|---|---|
| Mailing address: | Myllymäenkatu 21 53550 Lappeenranta Finland |
| Homepage: | https://www.peltonenknives.com |
