Hultafors® HVK-BIO Craftsman’s Knife
€6.90 €5.80
per piece(s) % €7.80 €6.55 (11.54% saved) (You save €0.90)- Bevel Scandi
- Blade length 90 mm
- Blade structure Monosteel
- Blade thickness 2.5 mm
- Blade width 19 mm
Description
Properties
| Bevel: | Scandi |
|---|---|
| Blade length: | 90 mm |
| Blade structure: | Monosteel |
| Blade thickness: | 2.5 mm |
| Blade width: | 19 mm |
| Hand guard: | Yes |
| Handle material: | Bio-based plastic |
| Hardness: | 58-60 HRC |
| Overall length: | 205 mm |
| Rustproof: | No |
| Scope of delivery: | Plastic sheath |
| Steel cutting edge: | Carbon steel |
| Weight: | 70 g |
Properties
| Bevel: | Scandi |
|---|---|
| Blade length: | 90 mm |
| Blade structure: | Monosteel |
| Blade thickness: | 2.5 mm |
| Blade width: | 19 mm |
| Hand guard: | Yes |
| Handle material: | Bio-based plastic |
| Hardness: | 58-60 HRC |
| Overall length: | 205 mm |
| Rustproof: | No |
| Scope of delivery: | Plastic sheath |
| Steel cutting edge: | Carbon steel |
| Weight: | 70 g |
Similar items
Frequently bought together
Matching items
Manufacturer
Hultafors
Hultafors is one of the world's leading suppliers of reliable hand tools for demanding craftsmen. For more than 130 years, the traditional company has been developing innovative tools that are unrivalled in terms of function, reliability and precision.
| Name: | Hultafors |
|---|---|
| Mailing address: | Luisenstraße 1 32052 Herford Deutschland |
| Homepage: | https://www.hultaforsgroup.de |
