Helle »Gro« Hunting and Outdoor Knife
€69.00 €57.98
per piece(s)- Bevel Scandi
- Blade length 90 mm
- Blade structure Monosteel
- Blade thickness 2.8 mm
- Blade width 22 mm
Description
Properties
| Bevel: | Scandi |
|---|---|
| Blade length: | 90 mm |
| Blade structure: | Monosteel |
| Blade thickness: | 2.8 mm |
| Blade width: | 22 mm |
| Handle material: | Birch |
| Hardness: | 60 HRC |
| Overall length: | 200 mm |
| Rustproof: | Yes |
| Scope of delivery: | Leather sheath |
| Steel cutting edge: | Sandvik 12C27 |
| Weight: | 100 g |
Properties
| Bevel: | Scandi |
|---|---|
| Blade length: | 90 mm |
| Blade structure: | Monosteel |
| Blade thickness: | 2.8 mm |
| Blade width: | 22 mm |
| Handle material: | Birch |
| Hardness: | 60 HRC |
| Overall length: | 200 mm |
| Rustproof: | Yes |
| Scope of delivery: | Leather sheath |
| Steel cutting edge: | Sandvik 12C27 |
| Weight: | 100 g |
Matching items
Manufacturer
Helle
The Norwegian family business Helle was founded in 1932 by the brothers Steinar and Sigmund Helle and is now run by the third generation. Only selected materials are used for the production, e.g. the wood for the handle scales derives from Scandinavian forests. Depending on the model, a knife goes through about 45 individual work steps before it is finished. All knives come with a high-quality leather sheath. All the knives along with the leather sheaths are produced at the Helle factory in Holmedal.
