Cudeman »Ness Wolf« Hunting Knife, Walnut
€96.00 €80.67
per piece(s) % €106.00 €89.08 (9.43% saved) (You save €10.00)- Bevel Double bevel
- Blade length 105 mm
- Blade structure Monosteel
- Blade thickness 3.6 mm
- Blade width 25 mm
Description
Properties
| Bevel: | Double bevel |
|---|---|
| Blade length: | 105 mm |
| Blade structure: | Monosteel |
| Blade thickness: | 3.6 mm |
| Blade width: | 25 mm |
| Hand guard: | Yes |
| Handle material: | Walnut wood |
| Hardness: | 60 HRC |
| Overall length: | 220 mm |
| Rustproof: | Yes |
| Scope of delivery: | Leather sheath |
| Steel cutting edge: | Böhler N695 |
| Weight: | 130 g |
Properties
| Bevel: | Double bevel |
|---|---|
| Blade length: | 105 mm |
| Blade structure: | Monosteel |
| Blade thickness: | 3.6 mm |
| Blade width: | 25 mm |
| Hand guard: | Yes |
| Handle material: | Walnut wood |
| Hardness: | 60 HRC |
| Overall length: | 220 mm |
| Rustproof: | Yes |
| Scope of delivery: | Leather sheath |
| Steel cutting edge: | Böhler N695 |
| Weight: | 130 g |
Matching items
Manufacturer
Cudeman
Cudeman, an artisan company founded in 1988, looks back on a long heritage of manufacturing classic, Spanish knives. They continue the tradition of handmade knives, which has been practised in Albacete (Spain) since the 17th century. The use of high-quality materials and artisanal production techniques in combination with state-of-the-art manufacturing technologies results in outstanding knives.
| Name: | Cudeman |
|---|---|
| Mailing address: | Parque Empresarial Campollano Calle B-98 2007 Albacete Spain |
| Homepage: | https://cudeman.com/ |
| Email address: | cudeman@cudeman.com |
