Brisa »Trooper 95« Hunting and Outdoor Knife, Stabilised Masur Birch
€149.00 €125.21
per piece(s) % €158.00 €132.77 (5.7% saved) (You save €9.00)- Bevel Scandi
- Blade length 95 mm
- Blade structure Monosteel
- Blade thickness 3.8 mm
- Blade width 22 mm
Description
Properties
| Bevel: | Scandi |
|---|---|
| Blade length: | 95 mm |
| Blade structure: | Monosteel |
| Blade thickness: | 3.8 mm |
| Blade width: | 22 mm |
| Handle material: | Stabilised masur birch |
| Hardness: | 57 HRC |
| Overall length: | 215 mm |
| Rustproof: | Yes |
| Scope of delivery: | Leather sheath |
| Steel cutting edge: | Sandvik 12C27 |
| Weight: | 175 g |
Properties
| Bevel: | Scandi |
|---|---|
| Blade length: | 95 mm |
| Blade structure: | Monosteel |
| Blade thickness: | 3.8 mm |
| Blade width: | 22 mm |
| Handle material: | Stabilised masur birch |
| Hardness: | 57 HRC |
| Overall length: | 215 mm |
| Rustproof: | Yes |
| Scope of delivery: | Leather sheath |
| Steel cutting edge: | Sandvik 12C27 |
| Weight: | 175 g |
Matching items
Manufacturer
BRISA Knives
With a wealth of experience in traditional Finnish knife making, Brisa has been making knives for practical use since the late 1990s.
