Brisa »Kwaiken 90« Outdoor Knife, Ebony
€183.00 €153.78
per piece(s) % €229.00 €192.44 (20.09% saved) (You save €46.00)- Bevel Double bevel
- Blade length 90 mm
- Blade structure Monosteel
- Blade thickness 4 mm
- Blade width 22 mm
Description
A fusion of Japanese blade shape and elegant Finnish design
Properties
| Bevel: | Double bevel |
|---|---|
| Blade length: | 90 mm |
| Blade structure: | Monosteel |
| Blade thickness: | 4 mm |
| Blade width: | 22 mm |
| Handle material: | Ebony |
| Hardness: | 60 HRC |
| Overall length: | 185 mm |
| Rustproof: | Yes |
| Scope of delivery: | Leather sheath |
| Steel cutting edge: | Böhler M390 |
| Weight: | 115 g |
Properties
| Bevel: | Double bevel |
|---|---|
| Blade length: | 90 mm |
| Blade structure: | Monosteel |
| Blade thickness: | 4 mm |
| Blade width: | 22 mm |
| Handle material: | Ebony |
| Hardness: | 60 HRC |
| Overall length: | 185 mm |
| Rustproof: | Yes |
| Scope of delivery: | Leather sheath |
| Steel cutting edge: | Böhler M390 |
| Weight: | 115 g |
Matching items
Manufacturer
BRISA Knives
With a wealth of experience in traditional Finnish knife making, Brisa has been making knives for practical use since the late 1990s.
