DICTUM® All-steel Screw Clamp, Ratchet System, Depth 120 mm, Capacity 300 mm
€43.40 €36.47
per piece(s)- Clamping capacity 300 mm
- Throat depth 120 mm
- Type All-steel screw clamps
- Version Ratchet mechanism
- Weight 1.9 kg
Description
Properties
| Clamping capacity: | 300 mm |
|---|---|
| Throat depth: | 120 mm |
| Type: | All-steel screw clamps |
| Version: | Ratchet mechanism |
| Weight: | 1.9 kg |
| Ø Pressure plate: | 36 mm |
Properties
| Clamping capacity: | 300 mm |
|---|---|
| Throat depth: | 120 mm |
| Type: | All-steel screw clamps |
| Version: | Ratchet mechanism |
| Weight: | 1.9 kg |
| Ø Pressure plate: | 36 mm |
Accessories
Frequently bought together
Manufacturer
DICTUM
DICTUM is dedicated to creating products which have a long service life and are free from substances that are harmful to the environment or health.
For more than 170 years, our corporate philosophy has embodied:
- The highest functional aesthetics
- A commitment to ergonomics
- The best materials
- Long-standing business relationships with manufacturers and suppliers
- Long-lasting products thanks to comprehensive services such as our
Sharpening service
Handle mounting service
Spare parts availability
| Name: | DICTUM |
|---|---|
| Mailing address: | Gottlieb-Daimler-Str. 3 94447 Plattling Deutschland |
| Homepage: | https://www.dictum.com |
| Email address: | info@dictum.com |
| Phone: | +49 (0)9931 4058-100 |