Pégas® Double Skip Coping Saw Blades, Width 1.24 mm, 12-Piece Set
€3.60 €3.03
per pack- Blade length 130 mm
- Blade thickness 0.40 mm
- Blade width 1.24 mm
- Content 12 piece(s)
- For material Softwoods
Description
Properties
| Blade length: | 130 mm |
|---|---|
| Blade thickness: | 0.40 mm |
| Blade width: | 1.24 mm |
| Content: | 12 piece(s) |
| For material: | Softwoods |
| Manufacturer No.: | PS90528 / Gr. 7 |
| Teeth per cm: | 5.1 |
| tpi: | 12.8 |
Properties
| Blade length: | 130 mm |
|---|---|
| Blade thickness: | 0.40 mm |
| Blade width: | 1.24 mm |
| Content: | 12 piece(s) |
| For material: | Softwoods |
| Manufacturer No.: | PS90528 / Gr. 7 |
| Teeth per cm: | 5.1 |
| tpi: | 12.8 |
Manufacturer
Pégas
High-quality saw blades made in Switzerland.
- Made from first-class carbon steel
- Heat-treated after setting the teeth, to provide optimum toughness and flexibility
- Perfect tooth alignment
- Suitable for manual use and in machines