Silky® Longboy Telescopic Saw 360, Two-part
€299.00 €251.26
per piece(s)- Blade length 360 mm
- Blade thickness 1.6 mm
- Blade width 55 mm
- Crosscut teeth 4.3 mm (coarse)
- Overall length 1.8-3.5 m
Description
Long and extremely effective
- Unset teeth for reduced friction and clean cuts
- Hard-chromed blade (rustproof, easy cleaning)
- Impulse-hardened tooth points for long service life
- Hooks on the saw blade for gathering branches
- Light weight
- Saw blade retractable for transport
- Break-proof sheath
Properties
| Blade length: | 360 mm |
|---|---|
| Blade thickness: | 1.6 mm |
| Blade width: | 55 mm |
| Crosscut teeth: | 4.3 mm (coarse) |
| Overall length: | 1.8-3.5 m |
| Setting: | 0 mm |
| Type: | Telescopic saws |
| Weight: | 2.1 kg |
Properties
| Blade length: | 360 mm |
|---|---|
| Blade thickness: | 1.6 mm |
| Blade width: | 55 mm |
| Crosscut teeth: | 4.3 mm (coarse) |
| Overall length: | 1.8-3.5 m |
| Setting: | 0 mm |
| Type: | Telescopic saws |
| Weight: | 2.1 kg |
Accessories
Spare parts
Frequently bought together
Manufacturer
| Name: | Silky |
|---|---|
| Mailing address: | Elementweg 15 4706 NN Roosendaal Netherlands |
| Homepage: | https://www.silky-europe.de |
| Email address: | info@de-wild.nl |
Additional content
-
EXPERT KNOWLEDGE Garden tools