WoodsKnife Hunting Knife, Wild Bear
€92.00 €77.31
per piece(s)- Bevel Scandi
- Blade length 120 mm
- Blade structure Monosteel
- Blade thickness 3.2 mm
- Blade width 27 mm
Description
Properties
| Bevel: | Scandi |
|---|---|
| Blade length: | 120 mm |
| Blade structure: | Monosteel |
| Blade thickness: | 3.2 mm |
| Blade width: | 27 mm |
| Handle material: | Masur birch |
| Hardness: | 59 HRC |
| Overall length: | 250 mm |
| Rustproof: | No |
| Scope of delivery: | Leather sheath |
| Steel cutting edge: | 80CrV2 |
| Weight: | 160 g |
Properties
| Bevel: | Scandi |
|---|---|
| Blade length: | 120 mm |
| Blade structure: | Monosteel |
| Blade thickness: | 3.2 mm |
| Blade width: | 27 mm |
| Handle material: | Masur birch |
| Hardness: | 59 HRC |
| Overall length: | 250 mm |
| Rustproof: | No |
| Scope of delivery: | Leather sheath |
| Steel cutting edge: | 80CrV2 |
| Weight: | 160 g |
Similar items
Frequently bought together
Matching items
Manufacturer
WoodsKnife
Harri Merimaa is the third generation to manufacture Nordic hunting and outdoor knives in Kauhava in the northwest of Finland. He leaves the blades with a black forged skin, which not only creates a rustic look but also serves as corrosion protection. Different materials are combined for the handles, each of which is unique due to its natural structure.
