Wood Jewel Fisherman's Knife, 160 mm
€59.00 €49.58
per piece(s)- Ban on carrying without legitimate interest Yes (Weapons Act § 42a)
- Bevel Double bevel
- Blade length 160 mm
- Blade structure Monosteel
- Blade thickness 1.1 mm
Description
Properties
| Ban on carrying without legitimate interest: | Yes (Weapons Act § 42a) |
|---|---|
| Bevel: | Double bevel |
| Blade length: | 160 mm |
| Blade structure: | Monosteel |
| Blade thickness: | 1.1 mm |
| Blade width: | 19 mm |
| Handle material: | Masur birch/reindeer horn |
| Hardness: | 57 HRC |
| Overall length: | 270 mm |
| Rustproof: | Yes |
| Scope of delivery: | Leather sheath |
| Steel cutting edge: | Rustproof steel |
| Type: | Fischmesser |
| Weight: | 65 g |
Properties
| Ban on carrying without legitimate interest: | Yes (Weapons Act § 42a) |
|---|---|
| Bevel: | Double bevel |
| Blade length: | 160 mm |
| Blade structure: | Monosteel |
| Blade thickness: | 1.1 mm |
| Blade width: | 19 mm |
| Handle material: | Masur birch/reindeer horn |
| Hardness: | 57 HRC |
| Overall length: | 270 mm |
| Rustproof: | Yes |
| Scope of delivery: | Leather sheath |
| Steel cutting edge: | Rustproof steel |
| Type: | Fischmesser |
| Weight: | 65 g |
Similar items
Frequently bought together
Matching items
Manufacturer
Wood Jewel
Wood Jewel is a small, family-owned workshop based in Finland that has been producing traditional Finnish utility knives with an original look since 1986. The handles are made of natural materials such as Nordic masur birch and reindeer horn. All knives come with a sturdy leather sheath.
