Victorinox® Fish Knife
€28.90 €24.29
per piece(s)- Bevel Double bevel
- Blade length 160 mm
- Blade structure Monosteel
- Blade thickness 1.2 mm
- Blade width 15 mm
Description
Properties
| Bevel: | Double bevel |
|---|---|
| Blade length: | 160 mm |
| Blade structure: | Monosteel |
| Blade thickness: | 1.2 mm |
| Blade width: | 15 mm |
| Hand guard: | Yes |
| Handle material: | Polyamide |
| Overall length: | 280 mm |
| Rustproof: | Yes |
| Steel cutting edge: | Rustproof steel |
| Type: | Fischmesser |
| Weight: | 70 g |
Properties
| Bevel: | Double bevel |
|---|---|
| Blade length: | 160 mm |
| Blade structure: | Monosteel |
| Blade thickness: | 1.2 mm |
| Blade width: | 15 mm |
| Hand guard: | Yes |
| Handle material: | Polyamide |
| Overall length: | 280 mm |
| Rustproof: | Yes |
| Steel cutting edge: | Rustproof steel |
| Type: | Fischmesser |
| Weight: | 70 g |
Similar items
Frequently bought together
Matching items
Manufacturer
Victorinox
