»Tosa« Hunting and Outdoor Knife
€259.00 €217.65
per piece(s)- Bevel Double bevel
- Blade length 120 mm
- Blade structure triple-layered
- Blade thickness 4 mm
- Blade width 28 mm
Description
Properties
| Bevel: | Double bevel |
|---|---|
| Blade length: | 120 mm |
| Blade structure: | triple-layered |
| Blade thickness: | 4 mm |
| Blade width: | 28 mm |
| Hand guard: | Yes |
| Handle material: | Oak |
| Hardness: | 60 HRC |
| Overall length: | 255 mm |
| Rustproof: | No |
| Scope of delivery: | Wooden sheath |
| Steel cutting edge: | Blue Paper Steel |
| Weight: | 250 g |
Properties
| Bevel: | Double bevel |
|---|---|
| Blade length: | 120 mm |
| Blade structure: | triple-layered |
| Blade thickness: | 4 mm |
| Blade width: | 28 mm |
| Hand guard: | Yes |
| Handle material: | Oak |
| Hardness: | 60 HRC |
| Overall length: | 255 mm |
| Rustproof: | No |
| Scope of delivery: | Wooden sheath |
| Steel cutting edge: | Blue Paper Steel |
| Weight: | 250 g |
Similar items
Frequently bought together
Matching items
Manufacturer
Toyokuni
The company Toyokuni, based in Kochi Prefecture, was founded in 1946 and is already in its fourth generation. The traditional wooden handles of the hunting and outdoor knives have a rustic finish and are also appropriately sized for European hands. All knives have a double bevel.
