Sumikama Kasane Bunka (All-purpose Knife)
€154.90 €130.17
per piece(s)- Bevel Double bevel
- Blade length 165 mm
- Blade structure Monosteel
- Blade thickness 1.8 mm
- Blade width 38 mm
Description
Japanese knives with a distinctive, exceptional design
Properties
| Bevel: | Double bevel |
|---|---|
| Blade length: | 165 mm |
| Blade structure: | Monosteel |
| Blade thickness: | 1.8 mm |
| Blade width: | 38 mm |
| Handle material: | Wild cherry |
| Hand orientation: | ambidextrous |
| Hardness: | 58 HRC |
| Overall length: | 305 mm |
| Production: | Artisanal manufacture |
| Rustproof: | Yes |
| Steel cutting edge: | Stainless steel (CrMoV 0.8C) |
| Type: | Bunka (all-purpose knife) |
| Weight: | 105 g |
Properties
| Bevel: | Double bevel |
|---|---|
| Blade length: | 165 mm |
| Blade structure: | Monosteel |
| Blade thickness: | 1.8 mm |
| Blade width: | 38 mm |
| Handle material: | Wild cherry |
| Hand orientation: | ambidextrous |
| Hardness: | 58 HRC |
| Overall length: | 305 mm |
| Production: | Artisanal manufacture |
| Rustproof: | Yes |
| Steel cutting edge: | Stainless steel (CrMoV 0.8C) |
| Type: | Bunka (all-purpose knife) |
| Weight: | 105 g |
Matching items
Manufacturer
Kasane
Sumikama is a long-established knife and cutlery manufacturer based in Seki, Japan. Founded in 1916, the company combines centuries-old forging traditions with modern technology, placing great emphasis on high-quality materials, precise craftsmanship and purposeful design.
Additional content
-
EXPERT KNOWLEDGE Japanese Knives - Hocho
