Sharpening Stone for Topiary and Hedge Shears, Grit 1000
€23.90 €20.08
per piece(s)- Abrasive White aluminium oxide
- Bond type Synthetic resin
- Dimensions 175 x 17 x 26 mm
- Grit 1000
- Overall length 175 mm
Description
For maintaining and restoring cutting performance.
White aluminium oxide abrasive.
Suitable for topiary and harvesting shears, hedge shears, as well as folding and hunting knives.
Properties
| Abrasive: | White aluminium oxide |
|---|---|
| Bond type: | Synthetic resin |
| Dimensions: | 175 x 17 x 26 mm |
| Grit: | 1000 |
| Overall length: | 175 mm |
| Purpose: | alle Stähle |
| Recommended steels: | All steels |
Properties
| Abrasive: | White aluminium oxide |
|---|---|
| Bond type: | Synthetic resin |
| Dimensions: | 175 x 17 x 26 mm |
| Grit: | 1000 |
| Overall length: | 175 mm |
| Purpose: | alle Stähle |
| Recommended steels: | All steels |
Matching items
Manufacturer
DICTUM
DICTUM is dedicated to creating products which have a long service life and are free from substances that are harmful to the environment or health.
For more than 170 years, our corporate philosophy has embodied:
- The highest functional aesthetics
- A commitment to ergonomics
- The best materials
- Long-standing business relationships with manufacturers and suppliers
- Long-lasting products thanks to comprehensive services such as our
Sharpening service
Handle mounting service
Spare parts availability
| Name: | DICTUM |
|---|---|
| Mailing address: | Gottlieb-Daimler-Str. 3 94447 Plattling Deutschland |
| Homepage: | https://www.dictum.com |
| Email address: | info@dictum.com |
| Phone: | +49 (0)9931 4058-100 |
Additional content
-
EXPERT KNOWLEDGE Garden tools