Karesuando »The Boar« Nordic Hunting Knife
€179.00 €150.42
per piece(s)- Bevel Double bevel
- Blade length 95 mm
- Blade structure Monosteel
- Blade thickness 3 mm
- Blade width 24 mm
Description
Ideal for hunting and trekking
Properties
| Bevel: | Double bevel |
|---|---|
| Blade length: | 95 mm |
| Blade structure: | Monosteel |
| Blade thickness: | 3 mm |
| Blade width: | 24 mm |
| Handle material: | Masur birch |
| Hardness: | 57 HRC |
| Overall length: | 215 mm |
| Rustproof: | Yes |
| Scope of delivery: | Leather sheath |
| Steel cutting edge: | Sandvik 12C27 |
| Weight: | 100 g |
Properties
| Bevel: | Double bevel |
|---|---|
| Blade length: | 95 mm |
| Blade structure: | Monosteel |
| Blade thickness: | 3 mm |
| Blade width: | 24 mm |
| Handle material: | Masur birch |
| Hardness: | 57 HRC |
| Overall length: | 215 mm |
| Rustproof: | Yes |
| Scope of delivery: | Leather sheath |
| Steel cutting edge: | Sandvik 12C27 |
| Weight: | 100 g |
Similar items
Frequently bought together
Matching items
Manufacturer
Karesuando Kniven
The knife manufacturer Karesuando Kniven is located in the village of the same name, Karesuando, which lies about 300 km north of the Arctic Circle. There, various knife models are manufactured in the traditional Nordic design. Experience gained from daily use under the toughest conditions has determined and shaped the contours of these knives. All the materials used come from the natural surroundings in the immediate vicinity of the manufacturer.
| Name: | Karesuando Kniven |
|---|---|
| Mailing address: | Råstogatan 2 980 16 Karesuando Sweden |
| Homepage: | https://karesuandokniven.com |
