DICTUM® Felt Polishing Discs Ø 85/12, Multi Radius 4/2/1 mm
€22.50 €18.91
per piece(s) % €27.90 €23.45 (19.35% saved) (You save €5.40)- Centre hole 12 mm
- Disc diameter 85 mm
- Width 20 mm
Description
The right profile for every blade
Profile with three small radii for gouges and carving tools as well as linocut and woodcutting knives.
- R1 for small tools with a blade width of max. 4 mm
- R2 for tools with a blade width of max. 6 mm
- R4 for tools with a blade width of max. 8 mm
Properties
| Centre hole: | 12 mm |
|---|---|
| Disc diameter: | 85 mm |
| Width: | 20 mm |
Properties
| Centre hole: | 12 mm |
|---|---|
| Disc diameter: | 85 mm |
| Width: | 20 mm |
Accessories
Manufacturer
DICTUM
DICTUM is dedicated to creating products which have a long service life and are free from substances that are harmful to the environment or health.
For more than 170 years, our corporate philosophy has embodied:
- The highest functional aesthetics
- A commitment to ergonomics
- The best materials
- Long-standing business relationships with manufacturers and suppliers
- Long-lasting products thanks to comprehensive services such as our
Sharpening service
Handle mounting service
Spare parts availability
| Name: | DICTUM |
|---|---|
| Mailing address: | Gottlieb-Daimler-Str. 3 94447 Plattling Deutschland |
| Homepage: | https://www.dictum.com |
| Email address: | info@dictum.com |
| Phone: | +49 (0)9931 4058-100 |