Brusletto® »Fiskern« Fisherman’s Knife
€112.00 €94.12
per piece(s)- Bevel Double bevel
- Blade length 120 mm
- Blade structure Monosteel
- Blade thickness 1.7 mm
- Blade width 19 mm
Description
Properties
| Bevel: | Double bevel |
|---|---|
| Blade length: | 120 mm |
| Blade structure: | Monosteel |
| Blade thickness: | 1.7 mm |
| Blade width: | 19 mm |
| Handle material: | Cork/birch |
| Hardness: | 58 HRC |
| Overall length: | 240 mm |
| Rustproof: | Yes |
| Scope of delivery: | Leather sheath |
| Steel cutting edge: | 440C 440C, rustproof |
| Type: | Fischmesser |
| Weight: | 55 g |
Properties
| Bevel: | Double bevel |
|---|---|
| Blade length: | 120 mm |
| Blade structure: | Monosteel |
| Blade thickness: | 1.7 mm |
| Blade width: | 19 mm |
| Handle material: | Cork/birch |
| Hardness: | 58 HRC |
| Overall length: | 240 mm |
| Rustproof: | Yes |
| Scope of delivery: | Leather sheath |
| Steel cutting edge: | 440C 440C, rustproof |
| Type: | Fischmesser |
| Weight: | 55 g |
Similar items
Frequently bought together
Matching items
Manufacturer
Brusletto
The Norwegian traditional manufacturer Brusletto has been producing knives for hunting, fishing and outdoor activities for more than 100 years. Their knives have always been designed and produced to be practical. Handle and blade are worked to fullfil all functional requirements and to fit securely in the hand.
