Barnel® Telescopic Saw 510
€219.00 €184.03
per piece(s)- Blade length 430 mm
- Blade thickness 1.5 mm
- Blade width 60 mm
- Crosscut teeth 5.2 mm
- Overall length 2.2-5.1 m
Description
Good value for money
Three-part
- Ball locking mechanism with spring-loaded lever and additional locking clamps on the handle
- Hard-chromed blade (rustproof, easy cleaning)
- Impulse-hardened tooth tips
- Two hooks on saw blade for gathering and trimming small branches and to prevent slippage
- Quick-change fastener on the saw blade for easy transport
- Raker teeth push cut material out of the saw cut and extend the edge life
- Break-proof sheath
Properties
| Blade length: | 430 mm |
|---|---|
| Blade thickness: | 1.5 mm |
| Blade width: | 60 mm |
| Crosscut teeth: | 5.2 mm |
| Overall length: | 2.2-5.1 m |
| Setting: | 2 mm |
| Type: | Telescopic saws |
| Weight: | 2.7 kg |
Properties
| Blade length: | 430 mm |
|---|---|
| Blade thickness: | 1.5 mm |
| Blade width: | 60 mm |
| Crosscut teeth: | 5.2 mm |
| Overall length: | 2.2-5.1 m |
| Setting: | 2 mm |
| Type: | Telescopic saws |
| Weight: | 2.7 kg |
Accessories
Spare parts
Frequently bought together
Manufacturer
Barnel
Barnel, a globally renowned tool manufacturer based in the US, has been making superlative garden tools since the 1970s.
| Name: | Barnel |
|---|---|
| Mailing address: | 15220 NW Laidlaw Rd. Suite 200 97229 PORTLAND United States |
| Homepage: | https://www.barnel.com |
Additional content
-
EXPERT KNOWLEDGE Garden tools