AFK Hunting Knife, Wood Inlay
€334.00 €280.67
per piece(s)- Bevel Double bevel
- Blade length 115 mm
- Blade structure Monosteel
- Blade thickness 2.5 mm
- Blade width 30 mm
Description
Handle inlay made of stabilised poplar wood.
*Steel analysis: C = 1.07 / Si = 0.4 / Mn = 0.4 / Co = 1.5 / Cr = 17 / Mo = 1.1 / V = 0.1 (in %)
Properties
| Bevel: | Double bevel |
|---|---|
| Blade length: | 115 mm |
| Blade structure: | Monosteel |
| Blade thickness: | 2.5 mm |
| Blade width: | 30 mm |
| Hand guard: | Yes |
| Handle material: | Linen micarta/poplar wood |
| Hardness: | 60 HRC |
| Overall length: | 240 mm |
| Rustproof: | Yes |
| Scope of delivery: | Leather sheath |
| Steel cutting edge: | Böhler N690 |
| Weight: | 210 g |
Properties
| Bevel: | Double bevel |
|---|---|
| Blade length: | 115 mm |
| Blade structure: | Monosteel |
| Blade thickness: | 2.5 mm |
| Blade width: | 30 mm |
| Hand guard: | Yes |
| Handle material: | Linen micarta/poplar wood |
| Hardness: | 60 HRC |
| Overall length: | 240 mm |
| Rustproof: | Yes |
| Scope of delivery: | Leather sheath |
| Steel cutting edge: | Böhler N690 |
| Weight: | 210 g |
Similar items
Frequently bought together
Matching items
Manufacturer
AFK
Hungarian knifemaker Attila Kertész has been making hunting knives and exclusive collector‘s knives by hand since 1986. Since 2004, he has been a member of the Hungarian Knifemakers’ Guild and since 2014 of the German Knifemakers' Guild.
| Name: | AFK |
|---|---|
| Mailing address: | Budapesti út 44 3104 Salgótarján Ungarn |
| Homepage: | https://www.afk-knives.com |
| Email address: | afk.knives@gmail.com |
