Thiers-Issard Razor with Engraving ⅝ʺ, Stamina Wood
€179.00 €150.42
per piece(s)- Blade length 70 mm
- Blade width ⅝ʺ
- Handle material Stamina wood
- Hardness 64 HRC
- Model Stamina wood
Description
The red stamina wood handle is extremely resistant to moisture. Satin polished blade.
* Carbon steel is far superior to rustproof steel as far as sharpness is concerned. The supposed disadvantage of rust susceptibility is offset by following the care instructions.
Care instructions: After shaving, clean the knife with pure water and dry thoroughly. If the razor is not used over a long period of time, it should be slightly oiled (e.g. Camellia Oil, No. 705280).
Properties
| Blade length: | 70 mm |
|---|---|
| Blade width: | ⅝ʺ |
| Handle material: | Stamina wood |
| Hardness: | 64 HRC |
| Model: | Stamina wood |
| Overall length: | 250 mm |
| Rustproof: | No |
| Steel cutting edge: | Carbon steel |
Properties
| Blade length: | 70 mm |
|---|---|
| Blade width: | ⅝ʺ |
| Handle material: | Stamina wood |
| Hardness: | 64 HRC |
| Model: | Stamina wood |
| Overall length: | 250 mm |
| Rustproof: | No |
| Steel cutting edge: | Carbon steel |
Accessories
Similar items
Frequently bought together
Matching items
Manufacturer
Thiers Issard Sabatier
Thiers-Issard Sabatier is a renowned company from Thiers, France, that has been producing high-quality cutlery, such as kitchen knives, razors, and pocket knives, since 1884. These knives are distinguished by their excellent cutting performance, durable materials, and artisanal craftsmanship.
Additional content
-
EXPERT KNOWLEDGE Razors and scissors
