Smoothing Plane »Kanetomo Kanna«, Blade Width 58 mm
€79.80 €67.06
per piece(s)- Blade material Carbon steel
- Blade width 58 mm
- Overall length 255 mm
- Plane body Japanese white oak
- Purpose Smoothing (fine finishing)
Description
Properties
| Blade material: | Carbon steel |
|---|---|
| Blade width: | 58 mm |
| Overall length: | 255 mm |
| Plane body: | Japanese white oak |
| Purpose: | Smoothing (fine finishing) |
| Type: | Bench planes |
| Weight: | 900 g |
Properties
| Blade material: | Carbon steel |
|---|---|
| Blade width: | 58 mm |
| Overall length: | 255 mm |
| Plane body: | Japanese white oak |
| Purpose: | Smoothing (fine finishing) |
| Type: | Bench planes |
| Weight: | 900 g |
Spare parts
Frequently bought together
Manufacturer
DICTUM
DICTUM is dedicated to creating products which have a long service life and are free from substances that are harmful to the environment or health.
For more than 170 years, our corporate philosophy has embodied:
- The highest functional aesthetics
- A commitment to ergonomics
- The best materials
- Long-standing business relationships with manufacturers and suppliers
- Long-lasting products thanks to comprehensive services such as our
Sharpening service
Handle mounting service
Spare parts availability
| Name: | DICTUM |
|---|---|
| Mailing address: | Gottlieb-Daimler-Str. 3 94447 Plattling Deutschland |
| Homepage: | https://www.dictum.com |
| Email address: | info@dictum.com |
| Phone: | +49 (0)9931 4058-100 |
Additional content
-
EXPERT KNOWLEDGE Planes