Silky® Gunfighter Curve Pruning Saw 330-8.5-6
€83.90 €70.50
per piece(s)- Blade length 330 mm
- Blade thickness 1.2 mm
- Blade width 40 mm
- Crosscut teeth 3.5-5 mm (coarse)
- Overall length 500 mm
Description
- Fully hardened teeth for resharpening by hand
- Curved cutting edge for effective cuts and improved control
- Special tooth setting in which some teeth are only slightly angled and thus act as raker teeth
- The teeth, which get finer towards the handle, make it easier to start a cut and reduce the cutting force required
- Saw blade is hard-chromed and thus rustproof
- Non-slip, ergonomic handle coating for a better grip
- Robust aluminium handle housing
- Break-proof plastic sheath
Properties
| Blade length: | 330 mm |
|---|---|
| Blade thickness: | 1.2 mm |
| Blade width: | 40 mm |
| Crosscut teeth: | 3.5-5 mm (coarse) |
| Overall length: | 500 mm |
| Setting: | 1.5 mm |
| Type: | Fixed-blade saws |
Properties
| Blade length: | 330 mm |
|---|---|
| Blade thickness: | 1.2 mm |
| Blade width: | 40 mm |
| Crosscut teeth: | 3.5-5 mm (coarse) |
| Overall length: | 500 mm |
| Setting: | 1.5 mm |
| Type: | Fixed-blade saws |
Spare parts
Frequently bought together
Manufacturer
| Name: | Silky |
|---|---|
| Mailing address: | Elementweg 15 4706 NN Roosendaal Netherlands |
| Homepage: | https://www.silky-europe.de |
| Email address: | info@de-wild.nl |