Pégas® Super Hook Coping Saw Blades, Width 1.80 mm, 12-Piece Set
€3.90 €3.28
per pack- Blade length 130 mm
- Blade thickness 0.50 mm
- Blade width 1.80 mm
- Content 12 piece(s)
- For material Hardwood
Description
The bandsaw blade among the coping saw blades
Properties
| Blade length: | 130 mm |
|---|---|
| Blade thickness: | 0.50 mm |
| Blade width: | 1.80 mm |
| Content: | 12 piece(s) |
| For material: | Hardwood |
| Manufacturer No.: | PS90611 / Gr. 11 |
| Teeth per cm: | 3.5 |
| tpi: | 9.0 |
Properties
| Blade length: | 130 mm |
|---|---|
| Blade thickness: | 0.50 mm |
| Blade width: | 1.80 mm |
| Content: | 12 piece(s) |
| For material: | Hardwood |
| Manufacturer No.: | PS90611 / Gr. 11 |
| Teeth per cm: | 3.5 |
| tpi: | 9.0 |
Manufacturer
Pégas
High-quality saw blades made in Switzerland.
- Made from first-class carbon steel
- Heat-treated after setting the teeth, to provide optimum toughness and flexibility
- Perfect tooth alignment
- Suitable for manual use and in machines