Pégas® MGT Coping Saw Blades, Width 1.02 mm, 12-Piece Set
€5.60 €4.71
per pack- Blade length 130 mm
- Blade thickness 0.36 mm
- Blade width 1.02 mm
- Content 12 piece(s)
- For material All types of wood and particle boards
Description
The jack-of-all-trades among the coping saw blades
Properties
| Blade length: | 130 mm |
|---|---|
| Blade thickness: | 0.36 mm |
| Blade width: | 1.02 mm |
| Content: | 12 piece(s) |
| For material: | All types of wood and particle boards |
| Manufacturer No.: | PS90441 / Gr. 5 |
| Teeth per cm: | 4.4 |
| tpi: | 11.3 |
Properties
| Blade length: | 130 mm |
|---|---|
| Blade thickness: | 0.36 mm |
| Blade width: | 1.02 mm |
| Content: | 12 piece(s) |
| For material: | All types of wood and particle boards |
| Manufacturer No.: | PS90441 / Gr. 5 |
| Teeth per cm: | 4.4 |
| tpi: | 11.3 |
Manufacturer
Pégas
High-quality saw blades made in Switzerland.
- Made from first-class carbon steel
- Heat-treated after setting the teeth, to provide optimum toughness and flexibility
- Perfect tooth alignment
- Suitable for manual use and in machines