Kunsuto® Sharpening Stone, Grit 3000
€49.90 €41.93
per piece(s)- Abrasive White aluminium oxide
- Abrasive layer thickness 25 mm
- Abrasive surface size 205 x 78 mm
- Bond type Synthetic resin
- Dimensions 205 x 78 x 25 mm
Description
White aluminium oxide abrasive.
Before use, soak the stone for at least 10 minutes. Do not keep it in water permanently.
Properties
| Abrasive: | White aluminium oxide |
|---|---|
| Abrasive layer thickness: | 25 mm |
| Abrasive surface size: | 205 x 78 mm |
| Bond type: | Synthetic resin |
| Dimensions: | 205 x 78 x 25 mm |
| For tool type: | Knives and tools |
| Grade of wear: | medium |
| Grit: | 3000 |
| Purity of the grain: | medium |
| Recommended steels: | All steels |
| Type: | Synthetic stones |
| Use: | Sharpening, from K600 to 3000, for sharpening blunt cutting edges |
Properties
| Abrasive: | White aluminium oxide |
|---|---|
| Abrasive layer thickness: | 25 mm |
| Abrasive surface size: | 205 x 78 mm |
| Bond type: | Synthetic resin |
| Dimensions: | 205 x 78 x 25 mm |
| For tool type: | Knives and tools |
| Grade of wear: | medium |
| Grit: | 3000 |
| Purity of the grain: | medium |
| Recommended steels: | All steels |
| Type: | Synthetic stones |
| Use: | Sharpening, from K600 to 3000, for sharpening blunt cutting edges |
Accessories
Additional content
-
EXPERT KNOWLEDGE Sharpening devices