Hose Reduction, Ø 63/38 mm
€5.10 €4.29
per piece(s)- Absaugstutzen-Ø 63 / 38 mm
-
Fits
- DICTUM Band- und Tellerschleifer BTS 25/125
- Inner diameter 1 58 mm
- Inner diameter 2 32 mm
- Länge 95 mm
Description
Overall length 95 mm.
Fits:
- DICTUM® Belt Disc Sander BTS 25/125
Properties
| Absaugstutzen-Ø: | 63 / 38 mm |
|---|---|
| Fits: |
|
| Inner diameter 1: | 58 mm |
| Inner diameter 2: | 32 mm |
| Länge: | 95 mm |
| Machine/Accessory: | Accessories |
| Machine type: | Extraction units |
| Material: | Plastic |
| Outer diameter 1: | 63 mm |
| Outer diameter 2: | 38 mm |
Properties
| Absaugstutzen-Ø: | 63 / 38 mm |
|---|---|
| Fits: |
|
| Inner diameter 1: | 58 mm |
| Inner diameter 2: | 32 mm |
| Länge: | 95 mm |
| Machine/Accessory: | Accessories |
| Machine type: | Extraction units |
| Material: | Plastic |
| Outer diameter 1: | 63 mm |
| Outer diameter 2: | 38 mm |
Accessories
Manufacturer
DICTUM
DICTUM is dedicated to creating products which have a long service life and are free from substances that are harmful to the environment or health.
For more than 170 years, our corporate philosophy has embodied:
- The highest functional aesthetics
- A commitment to ergonomics
- The best materials
- Long-standing business relationships with manufacturers and suppliers
- Long-lasting products thanks to comprehensive services such as our
Sharpening service
Handle mounting service
Spare parts availability
| Name: | DICTUM |
|---|---|
| Mailing address: | Gottlieb-Daimler-Str. 3 94447 Plattling Deutschland |
| Homepage: | https://www.dictum.com |
| Email address: | info@dictum.com |
| Phone: | +49 (0)9931 4058-100 |