Hon Dozuki Deluxe 180, Crosscut
€164.00 €137.82
per piece(s)- Blade length 180 mm
- Blade thickness 0.2 mm
- Blade width 45 mm
- Cutting direction Across the grain
- For material Furniture wood or dry wood
Description
* unless otherwise stated
- All saws are handcrafted in numerous production steps
- Use of fine-grained carbon steel (SK95) for maximum edge retention
- The blades are straightened by hand using a planishing hammer and hand-engraved by a master blacksmith
- Allows for resharpening by hand if required
- If used and cared for properly, these saws will last a lifetime
- Maximum flexibility and stability
- Ensures smooth, low-friction operation
- Produces exceptionally clean cut surfaces
Properties
| Blade length: | 180 mm |
|---|---|
| Blade thickness: | 0.2 mm |
| Blade width: | 45 mm |
| Cutting direction: | Across the grain |
| For material: | Furniture wood or dry wood |
| For workpiece width: | Up to 10 cm |
| Handle type: | Traditional Grip |
| Overall length: | 480 mm |
| Setting: | 0.3 mm |
| Tooth configuration: | Trapezoidal teeth |
| Tooth pitch: | 0.8 mm |
| Type: | Deluxe saws |
| Version: | Traditional Grip |
Properties
| Blade length: | 180 mm |
|---|---|
| Blade thickness: | 0.2 mm |
| Blade width: | 45 mm |
| Cutting direction: | Across the grain |
| For material: | Furniture wood or dry wood |
| For workpiece width: | Up to 10 cm |
| Handle type: | Traditional Grip |
| Overall length: | 480 mm |
| Setting: | 0.3 mm |
| Tooth configuration: | Trapezoidal teeth |
| Tooth pitch: | 0.8 mm |
| Type: | Deluxe saws |
| Version: | Traditional Grip |
Accessories
Frequently bought together
Manufacturer
DICTUM
DICTUM is dedicated to creating products which have a long service life and are free from substances that are harmful to the environment or health.
For more than 170 years, our corporate philosophy has embodied:
- The highest functional aesthetics
- A commitment to ergonomics
- The best materials
- Long-standing business relationships with manufacturers and suppliers
- Long-lasting products thanks to comprehensive services such as our
Sharpening service
Handle mounting service
Spare parts availability
| Name: | DICTUM |
|---|---|
| Mailing address: | Gottlieb-Daimler-Str. 3 94447 Plattling Deutschland |
| Homepage: | https://www.dictum.com |
| Email address: | info@dictum.com |
| Phone: | +49 (0)9931 4058-100 |
Additional content
-
EXPERT KNOWLEDGE Japanese Saws