Barnel® Pruning Saw ZF330
€77.60 €65.21
per piece(s)- Blade length 330 mm
- Blade thickness 1.3 mm
- Blade width 45 mm
- Crosscut teeth 3.9 mm
- Overall length 445 mm
Description
- Taper-ground blade with fine tooth configuration for clean cuts and reduced friction
- Impulse-hardened tooth tips for a long edge life
- Saw blade is hard-chromed and thus rustproof
- Curved cutting edge for improved control
- Non-slip handle coating for a better grip
- Special raker teeth reduce the cutting force on other teeth and prevent clogging
The high-quality break-proof plastic sheath with a belt clip can be changed from right- to left-handed use. Two nylon rolls make it easier to reinsert the saw into the sheath and protect sheath and blade.
Properties
| Blade length: | 330 mm |
|---|---|
| Blade thickness: | 1.3 mm |
| Blade width: | 45 mm |
| Crosscut teeth: | 3.9 mm |
| Overall length: | 445 mm |
| Setting: | 0 mm |
| Type: | Fixed-blade saws |
Properties
| Blade length: | 330 mm |
|---|---|
| Blade thickness: | 1.3 mm |
| Blade width: | 45 mm |
| Crosscut teeth: | 3.9 mm |
| Overall length: | 445 mm |
| Setting: | 0 mm |
| Type: | Fixed-blade saws |
Frequently bought together
Manufacturer
Barnel
Barnel, a globally renowned tool manufacturer based in the US, has been making superlative garden tools since the 1970s.
| Name: | Barnel |
|---|---|
| Mailing address: | 15220 NW Laidlaw Rd. Suite 200 97229 PORTLAND United States |
| Homepage: | https://www.barnel.com |